Święto pracy we Francji

Maj to zdecydowanie ulubiony miesiąc Francuzów. Dlaczego? Ponieważ w zależności od roku mogą się tutaj zdarzyć… aż cztery długie weekendy, a wszystko za sprawą obchodzonych świąt. Pierwszym z nich jest la Fête du Travail czyli Święto Pracy obchodzone 1 maja i jest z nim związana bardzo przyjemna tradycja. 

Konwalia majowa na 1 maja

Święto Pracy we Francji jest dniem wolnym, chociaż wiele sklepów czy restauracji i tak jest otwartych. Jeśli pogoda dopisuje, to Francuzi bardzo chętnie wychodzą z domu, aby spotykać się z rodziną i znajomymi.

 

un jour férié – dzień wolny

Tego dnia w sklepach, na targach i poboczach ulic można zakupić konwalię majowąi oferować bliskiej osobie. Ma ona przynosić szczęście  czyli być swojego rodzaju talizmanem.

 

du muguet – konwalia majowa

un bouquet de muguet – bukiet konwalii

un brin de muguet – gałązka konwalii

Największy producent konwalii majowych w doniczkach znajduje się w departamencie le Var. Co roku firma la Pépinière de Valbray, mająca swoją siedzibę w Ollioules produkuje prawie milion doniczek z kowalią! Wiele konwalii majowych sprzedawanych każdego roku na 1 maja pochodzi też z departamentu la Loire-Atlantique (Loara Atlantycka), z okolic miasta Nantes.

Prawo francuskie zezwala na zbieranie i sprzedaż dzikiej konwalii majowej w dniu 1 maja, jednak istnieją pewne ograniczenia, których należy przestrzegać, aby nie dostać grzywny.

Po pierwsze, trzeba mieć pozwolenie na zbiór konwalii majowej w lesie prywatnym. W lesie państwowym można zerwać tyle, co pomieści dłoń  “ce que la main peut contenir”, a więc 10-15 gałązek konwalii. Po drugie, podczas zbioru należy pamietać o tym, by uciąć gałązkę, a nie wyrywać całej konwalii z cebulką. Tylko w ten sposób roślina będzie mogła odrosnąć.

la cueillette de muguet – zbieranie konwalii

cueillir du muguet – zbierać konwalię

couper la tige – uciąć gałązkę

arracher le bulbe – wyrwać cebulkę

offrir du muguet – podarować konwalię

W poniższym vlogu znajdziesz fragment, w którym rozmawiam z pewną Francuzka sprzedająca konwalię majową na straganie 1 maja. Opowiada ona o tej pięknej tradycji:

Fragment vloga na kanale Francuski Notesik

Chcesz lepiej poznać Francję i francuski?

Zapisz się na corseletter (mój newsletter, który wysyłam z Korsyki). Co tydzień znajdziesz w nim ciekawostki językowo-kulturowe wraz z nagraniami audio (to pierwszy taki newsletter głosowy we francuskiej niszy w Polsce), a także otrzymasz dostęp do bazy materiałów, jakich nie publikuję nigdzie indziej!

Autorka tekstu – Maria Renaud

Głos podłożył – Thomas Renaud

Kto Cię uczy?

Nazywamy się 🇵🇱 Marysia i 🇲🇫 Thomas RENAUD. Jesteśmy polsko-francuskim małżeństwem i mieszkamy we Francji, a dokładniej na Korsyce 🏝️. Od 2017 roku nauczamy francuskiego w sieci i jesteśmy autorami kursów, szkoleń i e-booków do nauki francuskiego.

To Cię zainteresuje!

Wideokursy online:

Szukasz kompleksowego kursu do nauki francuskiego od zera?

Mamy coś dla Ciebie! Opracowaliśmy kurs wideo, który poprowadzi Cię za rękę, krok po kroku przez podstawy francuskiej gramatyki i wymowy oraz nauczy życiowego słownictwa. Od początku stawiamy na naukę żywego języka. Z naszym wideokursem uczysz się, jak mówić po francusku!

Sprawdź szczegóły: