PODCAST o języku potocznym

Masz dość nauki wyrażeń, których nikt już nie używa? Chcesz wiedzieć, jak naprawdę mówią Francuzi?

No to świetnie trafiłeś!

Podcast Francuskiego Notesika jest pełen praktycznych wyrażeń z języka potocznego! Zapraszam Cię w językową podróż, podczas której poznasz język, jakiego Francuzi używają na co dzień.

Moim zdaniem, o wiele ważniejsze od pięknych idiomów, przysłów i wyszukanych słów jest zrozumienie tego, co funkcjonuje w mowie. Język literaturowy różni się od języka mówionego, szczególnie w nieco starszych książkach. Oczywiście warto znać różne związki frazeologiczne, bo wiele z nich istnieje w świadomości Francuzów. Możesz je znaleźć w powieściach, nagłówkach gazet, różnych artykułach itd. Ich znajomość pomaga rozumieć język i jak najbardziej zachęcam Cię do tego, by swoją wiedzę zgłębiał…

…ale….

…mowa potoczna, czyli ta służąca codziennej komunikacji, rządzi się swoimi prawami. To żywy język, dynamicznie się zmieniający, dlatego też ludzie z różnych grup wiekowych czy regionów moga mówić nieco inaczej. Powstaja nowe wyrażenia, a inne odchodzą do lamusa.

 

Warto więc uczyć się tego, co faktycznie może Ci się przydać w mowie!

I tylko takie rzeczy znajdziesz w podcaście!

Skąd masz mieć pewność, że faktycznie tego się używa, a nie są to tylko wyrażenia wyłowione z internetu, filmów i seriali?

Bo podcast powstaje we Francji. Opieram się głównie na tym, co słyszę z ust Francuzów, a do tego w podcaście też występuje Francuz!

Bonne écoute !