Czy francuski jest trudny?

Chcesz rozpocząć naukę francuskiego, ale nie wiesz, czy dasz radę, bo tyle się przecież mówi, że francuski jest trudnym językiem… Jak jest naprawdę? Czy faktycznie gramatyka jest bardzo skomplikowana, a wymowa nie do opanowania dla Polaków? I co z tym słownictwem? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytania, albo po prostu “badasz teren” przed przystąpieniem do nauki francuskiego, to bardzo dobrze trafiłeś! W tym artykule postaram Ci się przybliżyć francuski tak, byś miał jego ogólną wizję 🙂

To, co musisz wiedzieć o francuskim, zanim zaczniesz zapoznawać się z jego gramatyką, leksyką czy wymową, to to, że ma on dość wysoki próg wejścia. Oznacza to, że na początku trzeba włożyć trochę więcej pracy (niż np. w przypadku nauki hiszpańskiego), by zobaczyć pierwsze efekty.

 

Jest to związane przede wszystkim z pisownią i wymową. Na lekcjach włoskiego czy hiszpańskiego praktycznie od razu jesteśmy w stanie przeczytać tekst, podczas gdy na francuskim… okazuje się to niezłym wyzwaniem. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na poznanie zasad pisowni, ale o tym dowiesz się trochę więcej w części artykułu związanej z wymową.

Jaka jest francuska gramatyka?

Bardzo dużo mówi się o tym, że nauka francuskiego polega na poznawaniu zasad, a potem ich wyjątków, a następnie wyjątków od wyjątków… Słysząc to, można odnieść wrażenie, że w tym francuskim nic nie trzyma się kupy

 

A przecież w każdym języku znajdziemy zasady i wyjątki! W polskim także…

 

Jeżeli skupisz się na poznawaniu zasad gramatycznych, to pojawiające się przy okazji wyjątki też zapamiętasz, jeśli zrozumiesz, dlaczego są wyjątkami!

Co musisz wiedzieć o francuskiej gramatyce?

We francuskim nie ma rodzaju nijakiego, a tylko męski i żeński.

 

Przystępna odmiana czasowników. Prawie wszystkie francuskie czasowniki (poza być être, mieć avoir i iść / jechać aller) mają w liczbie pojedynczej identycznie brzmiące formy dla każdej osoby! Jeśli nauczysz się, jak powiedzieć po francusku ja piję, to automatycznie powiesz ty pijesz, on pije, ona pije, a nawet… my pijemy (w mowie potocznej). Więcej zobaczysz na filmiku tutaj. Owszem, są czasowniki regularne i nieregularne, a to trochę komplikuje sprawę w pisowni, ale w mowie jest to dość łatwe do nauczenia.

 

Nauka czasów i trybów (także tego tajemniczego trybu subjonctif) nie musi być drogą przez mękę, jeśli nie będziesz brał się za wszystko na raz. Poświęć każdemu zagadnieniu chwilę, zrozum konstrukcję zdania, przećwicz to… i leć dalej. Nie musisz też uczyć się całej odmiany i wszystkich możliwych czasów. Grunt to poznawać to, co jest faktycznie używane przez Francuzów w mowie!

 
Schody mogą pojawić się przy nauce rodzajników, czyli tych małych słówek (un, une, des, la, le…), które stoją przed rzeczownikiem w zdaniu. Nie ma ich w języku polskim, więc w początkowej fazie nauki Polacy mają tendencję do ich pomijania, a na wyższych etapach nadal mogą się one mylić.
 
Jest to bardzo ważny element we francuskim, ale też nie należy go demonizować, mówiąc, że Francuz nie zrozumie… Komunikacja międzyludzka nie polega tylko na rzucaniu suchych zdań od człowieka do człowieka. Gdyby tak było, to faktycznie każdy błąd gramatyczny miałby ogromne znaczenie. Całe szczęście tak nie jest! Jeśli Francuz nie do końca zrozumie, co masz na myśli, to… po prostu dopyta, albo… automatycznie Cię poprawi, gdy na bagietkę powiesz un baguette, zamiast une baguette. Nie będzie to złośliwe. Pani w piekarni powtórzy po Tobie (poprawnie), by mieć pewność, że faktycznie chcesz jedną bagietkę…

  

Dużo słuchaj!

Nauka języka nie ma sensu, jeśli… nie ma się z tym językiem żadnego kontaktu! Nie musisz jednak mieszkać we Francji lub innym kraju francuskojęzycznym. Wystarczy, że będziesz starał się otaczać francuskim na co dzień – słuchaj francuskich piosenek, oglądaj francuskie filmy i seriale, śledź francuskich youtuberów czy instagramerów, którzy zajmują się tematyką, jaka Cię interesuje (np. jeśli lubisz rowery, to wyszukaj profile z tym związane), zmień język w telefonie i na komputerze… Niech ten francuski towarzyszy Ci na co dzień!

 

Nauka będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy kontakt z autentycznym językiem wesprzesz dodatkowym poznawaniem zasad gramatycznych, wymowy czy poszerzaniem słownictwa…

 

 

Co z francuskim słownictwem?

Bardzo szybko zauważysz, że sporo słów z francuskiego przeniknęło do języka polskiego, np. baguette (bagietka), plage (plaża), portemonnaie (portmonetka), portefeuille (portfel), béret (beret), a to tylko początek niekończącej się listy galicyzmów…

 

Na (starej, jak świat) zasadzie skojarzeń zapamiętasz sporo słów, a jeśli dodatkowo na przykład uczyłeś się już włoskiego czy hiszpańskiego, a więc innych języków romańskich, to przekonasz się, że wiele wyrazów we francuskim jest podobnych, np. manger (jeść) tak jak włoskie mangare, venir (przyjść, przyjechać) tak, jak hiszpańskie venir itd.

 

Więcej przykładów łatwych do zapamiętania słów wraz z wymową znajdziesz w tym filmiku.

 

Trudnością w nauce może okazać się pisownia… Pamietaj jednak, że nie od razu Rzym zbudowano, a Ty nie musisz być na starcie mistrzem ortografii! Jeśli wiesz, jak powiedzieć dane słowo, ale nie potrafisz go zapisać, to… nie szkodzi! Lepiej tak, niż na odwrót! Ortografię natomiast będziesz sobie powolutku szlifował…

 

 

 

 

Czy francuska wymowa jest trudna?

Na koniec wisienka na torcie, czyli… francuska wymowa! To ona najbardziej przeraża i wydaje się być bardzo skomplikowana. Całe szczęście, jest to tylko pierwsze (i mylne!) wrażenie. Zasady francuskiej wymowy są bardzo uporządkowane. Łatwo jest się ich uczyć. Nauka francuskiej wymowy to nauka schematów, ale trzeba poświęcić jej trochę czasu.

 

 

WIĘCEJ SIĘ ZAPISUJE, NIŻ CZYTA:

 

We francuskim więcej liter się zapisuje, niż czyta! Wynika to z faktu, że we francuskim jest wiele różnych kombinacji liter, które należy przeczytać, jak jeden dźwięk, np. trójkę eau czytamy [o], dlatego mamy np.:

 

peau (skóra) wymawiana \po\

beau (piękny, przystojny) wymawiany \bo\

seau (wiadro) wymawiane \so\

gâteau (ciasto, ciastko) wymawiane \ga.to\

 

Widzisz? To wcale nie jest takie trudne! Ucząc się zasad wymowy i pisowni, możesz mieć poczucie, że łamiesz szyfr Enigmy… Im więcej elementów odkryjesz, tym bardziej to wszystko stanie się dla Ciebie logiczne!

  

  

FRANCUZI LUBIĄ ŁĄCZYĆ WYRAZY:

 

O tak! To jest coś, co może przyprawić o niezły zawrót głowy każdą osobę, która zaczyna słuchać po francusku… Istnieje bowiem takie zjawisko fonetyczne, które nazywa się łączeniem międzywyrazowym. Sprawia ono, że między wyrazami pojawiają się dźwięki, których nie ma w izolowanych wyrazach. To powoduje, że stojące obok siebie słowa zgrabnie się ze sobą łączą, przez co można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z jednym wyrazem, a nie dwoma… To groźnie brzmi, ale w rzeczywistości podczas nauki francuskiego, od razu zaczynasz uczyć się mówić z łączeniami, jeśli są one obowiązkowe, a to oznacza, że będziesz je też wyłapywał z autentycznych nagrań, jeśli będziesz w miarę regularnie słuchał po francusku.

 

 

TUTAJ RZĄDZĄ SAMOGŁOSKI:

 

Francuski to język, w którym najważniejsze są samogłoski. Nie francuskie r… Prawda jest jednak taka, że jest ich aż dwa razy więcej, niż w języku polskim, a to oznacza, że… polski mózg na starcie nie potrafi tych dźwięków dobrze zinterpretować. Dopasowuje sobie obce dźwięki do tych, które zna z języka ojczystego, dlatego np. słówko long (długi) i lent (powolny) będzie brzmiało dla niego tak samo, czyli jak .

 

Jeśli jednak będziesz świadom różnic w wymowie, tzn. poznasz sposoby artykulacji dźwięków (jak układać usta czy język, by produkować dobrą głoskę), to okaże się, że nie tylko łatwiej będzie Ci te dźwięki wypowiedzieć, ale również zaczniesz je słyszeć i rozróżniać… To ważne!

   

 

WPADKI I POMYŁKI:

 

Jedna przekręcona samogłoska może zupełnie zmienić znaczenie słowa i np. powiesz, że masz szklarnię, zamiast siostry, albo skomplementujesz koleżankę chwaląc jej piękne konie na głowie, czy pochwalisz się, że masz dwanaścioro dzieci, a nie dwoje…

 

Takich wpadek we francuskim można zaliczyć całą masę!

 

Pomożemy Ci jednak uniknąć wielu z nich!

 

Wystarczy, że dołączysz do naszego szkolenia z wymowy, a my w lekki sposób wprowadzimy Cię do świata francuskich dźwięków (przede wszystkich samogłosek). Pokażemy Ci konkretne techniki, jak poprawnie artykułować głoski (jak układać usta i język), które są dla Polaków najtrudniejsze!

 

Pokażemy Ci też, jak omijać fonetyczne pułapki, na które wpada niemal każda osoba zaczynająca naukę francuskiego.

 

Daj sobie pomóc! To niewiele kosztuje (tyle, co dobra pizza we Francji), a dostęp do platformy z lekcjami wideo, fiszkami głosowymi i quizami będziesz mieć przez cały rok!

 

Nie ma na co czekać! Weź się za ten francuski już dziś!

 

A teraz masz dostęp do wyjątkowych materiałów, które uczynią Twoją naukę lżejszą i mocno pchną Twój francuski do przodu:

 

No to jak? Francuski jest trudny czy łatwy?

I tak i nie. Jeżeli chcesz szybkich rezultatów i po pierwszej lekcji umieć czytać, prowadzić rozmowy po francusku… to tak, francuski jest trudny, bo jedna lekcja nie wystarczy, żeby tego dokonać. Musisz trochę z tym językiem popracować. Ale przecież ze wszystkim tak jest! Jeśli się człowiek nie przykłada i nie pracuje systematycznie, to nie ma efektów…

 

Francuski będzie w miarę łatwy dla osoby, która będzie uczyć się go regularnie oraz będzie miała dostęp do materiałów, które w przystępny sposób przeprowadzą przez podstawy. Ze względu na swoją specyfikę – wymowa i pisownia – bardzo ciężko jest się uczyć francuskiego bez nagrań audio. Warto wybierać więc takie kursy, czy podręczniki, które mają nagrania (najlepiej nejtiwów!), aby od początku osłuchiwać się z tym językiem.

 

Wszystkie nasze materiały (kursy, szkolenia, e-booki) zawierają nagrania rodowitego Francuza, dzięki temu wiesz, że poprawnej wymowy uczysz się już od pierwszej lekcji!

 

Sprawdź naszą ofertę tutaj.

 

Owocnej nauki!

 

 

Kto Cię uczy?

Nazywamy się 🇵🇱 Marysia i 🇲🇫 Thomas RENAUD. Jesteśmy polsko-francuskim małżeństwem i mieszkamy we Francji, a dokładniej na Korsyce 🏝️. Od 2017 roku nauczamy francuskiego w sieci i jesteśmy autorami kursów, szkoleń i e-booków do nauki francuskiego.

To Cię zainteresuje!

Wideokursy online:

To szkolenie na nowoczesnej platformie internetowej, z którym wystartujesz z nauką francuskiej wymowy, ucząc się, jak wymawiać najtrudniejsze dla Polaków dźwięki i jak rozróżniać problematyczne słowa, które słyszy się na co dzień.

Dołącz do szkolenia z francuskiej wymowy