Dzień Matki na Korsyce

Dzień Matki we Francji (a więc i również na Korsyce) w tym roku wyjątkowo wypadł 26-go maja, a więc w ten sam dzień, co w Polsce. Data ta jest jednak ruchoma i każdego roku francuskie mamy świętują w innym terminie. Dlaczego?

Dzień Matki we Francji

Dzień Matki la fête des Mères (dosł. święto Matek) został zapisany we francuskim prawie 24 maja 1950 roku i jest obchodzony w ostatnią niedzielę maja. Zdarza się, że święto to jest przesuwane na czerwiec. Taka sytuacja miała miejsce w 2020. Święto to wypadło wówczas 7 czerwca. Powód? W ostatnią niedzielę obchodzono święto zesłania Ducha Świętego la fête de la Pentecôte.

la fête des MèresDzień Matki

la fête de la Pentecôteświęto zesłania Ducha Świętego

Dzień Matki na Korsyce

Na wyspie święto to jest obchodzone w taki sam sposób, jak we Francji kontynentalnej. Dzieci podarowują swoim mamom różne upominki: kupione, takie np. kwiaty, czekoladki, czy ręcznie wykonane kartki z życzeniami, rysunki itp.

 

Moje dzieci w tygodniu poprzedzającym Dzień Matki przygotowały w przedszkolu niespodziankę. Tata musiał jednak ten prezent schować w szafie, bo inaczej podarowałyby mi go wcześniej 😅.

Korsykańskie szkoły i przedszkola są dwujęzyczne (francusko-korsykańskie), a więc kartkę od córki, która jest w grupie maluchów dostałam po francusku, a tę od syna, który jest w grupie starszaków, po korsykańsku.

Kartki od moich dzieci: po lewej – po francusku, dwie po prawej – po korsykańsku.

Życzenia po francusku na Dzień Matki

Bywa, że nie jest łatwo znaleźć odpowiednie słowa, którym wyrazimy miłość do ukochanej mamy. Jeszcze trudniej, gdy trzeba zrobić to w obcym języku, np. na zajęciach językowych. Poniżej znajdziesz listę kilku prostych sposobów, aby złożyć życzenia po francusku na Dzień Matki.

Bonne fête maman !Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki (dosł. Dobrego święta mamo!)

Joyeuse fête maman !Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki (dosł. Radosnego święta mamo!)

Bonne fête maman chérie ! Wszystkiego najlepszego kochana mamo! (dosł. Dobrego święta kochana mamo!)

Merci d’être la meilleure maman du monde ! Bonne fête des Mères !Dzięki, że jesteś najlepszą mamą na świecie! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki!

Bonne fête à la meilleure maman de l’univers !Wszystkiego najlepszego dla najlepszej mamy we wszechświecie!

Je t’aime maman. Merci d’être là pour moi.Kocham Cię mamo. Dziękuję, że jesteś.

Tu es une maman extraordinaire. Bonne fête !Jesteś wyjątkową mamą. Wszystkiego najlepszego!

Je t’aime très fort maman ! Bonne fête ! Je t’envoie plein d’amour !Kocham Cię mamo bardzo mocno! Wszystkiego najlepszego! Przesyłam Ci mnóstwo miłości!

Chcesz wiedzieć więcej o języku francuskim, Francji i samej Korsyce? Zapisz się do mojego newslettera ⬇️

Zapisz się na corseletter

To newsletter, który regularnie wysyłam z Korsyki. Jeżeli uczysz się francuskiego 🇲🇫 i dodatkowo interesuje Cię Korsyka 🏝️, to co tydzień na swojej skrzynce znajdziesz wiadomość ode mnie wypełnioną ciekawostkami językowymi i kulturowymi. To nic nie kosztuje!

Wpisz poniżej swój adres e-mail ⬇️, odbierz wiadomość oraz potwierdź zapis… i voilà ! W ten sposób dołączysz do listy tysięcy corseletterowiczów, którzy co tydzień poszerzają wiedzę z Francuskim Notesikiem 🥰

Kto Cię uczy?

Nazywamy się 🇵🇱 Marysia i 🇲🇫 Thomas RENAUD. Jesteśmy polsko-francuskim małżeństwem i mieszkamy we Francji, a dokładniej na Korsyce 🏝️. Od 2017 roku nauczamy francuskiego w sieci i jesteśmy autorami kursów, szkoleń i e-booków do nauki francuskiego.

To Cię zainteresuje!

Wideokursy online:

Szukasz kompleksowego kursu do nauki francuskiego od zera?

Mamy coś dla Ciebie! Opracowaliśmy kurs wideo, który poprowadzi Cię za rękę, krok po kroku przez podstawy francuskiej gramatyki i wymowy oraz nauczy życiowego słownictwa. Od początku stawiamy na naukę żywego języka. Z naszym wideokursem uczysz się, jak mówić po francusku!

Sprawdź szczegóły: